Jaki wybrać wózek bliźniaczy? Najlepsze wózki dla bliźniąt – Ranking/Opinie
Wózki bliźniacze są oczywistym wyborem dla osób, które spodziewają się przyjścia na świat bliźniaków. Skoro taki wózek bliźniaczy będzie zabierał „na pokład” dwójkę dzieci, to naturalne jest, że będzie większy od tradycyjnych wózków. Rodzice, którzy stoją przed podjęciem decyzji o zakupie wózka dla bliźniaków, koniecznie powinni dokładnie sprawdzić wiele faktów związanych z tego typu sprzętem.
Jaki wybrać wózek dla bliźniaków? Na jakie elementy, rozwiązania konstrukcyjne zwrócić uwagę? Gdzie szukać dodatkowych, praktycznych informacji o wózkach dla bliźniąt?
Rodzaje wózków bliźniaczych
Sprawdzając ofertę na wózki dla bliźniaków, koniecznym jest pamiętanie o tym, że ich konstrukcja jest specyficzna. Producenci proponują typowe dwa rodzaje wózków dla bliźniaków, mianowicie mowa tutaj o wózkach „jeden obok drugiego”, gdzie siedziska są dość szerokie, a dzieci siedzą obok siebie. Druga opcja to wózki dziecięce bliźniacze „jeden za drugim”, gdzie jedno z dzieci siedzi za drugim.
Wózki dla bliźniąt typu “jeden obok drugiego”
ZALETY
Na pewno do zalet posiadania takiego wózka zaliczyć trzeba łatwość manewrowania, czy też bezproblemowe „pobijanie” na krawężnikach, podjazdach. Rodzice posiadający wózki dla bliźniaków „jeden obok drugiego” mają łatwiejszy dostęp do obu dzieci.
WADY
Wózki tego typu posiadają również pewne wady. Na pewno mogą pojawić się problemy z wjazdem w niektóre przejścia, drzwi. Równocześnie wózki dla bliźniaków „jeden obok drugiego” mogą zajmować sporo miejsca.
Wózki dla bliźniąt typu “jeden za drugim”
ZALETY
Wybierając wózek „jeden za drugim”, uzyskuje się wiele korzyści. Wózki tego typu pozwalają na bezproblemowe mieszczenie się nawet w najmniejszych drzwiach czy wąskich przejściach. Są one dość łatwe w obsłudze, a w sytuacji, gdy zostaną złożone, nie będą zajmowały zbyt wiele miejsca. Dodatkowo w wózkach „jeden za drugim” dzieci nie przeszkadzają sobie, co ma przecież znaczenie, kiedy to jedno z dzieci chce iść spać.
WADY
Należy wyraźnie zaznaczyć, że wózkiem tego typu dość trudno „podbijać” pod krawężniki. Manewrowanie, szczególnie skręcenie i zawracanie nie należy do zadań łatwych. Dla rodziców problemem może być „niepełny dostęp” do obu dzieci. Siedzące z przodu nie będzie w zasięgu ręki rodzica.
Oczywiście rodzaje wózków dla bliźniąt nie ograniczają się jedynie do kwestii związanych z rozlokowaniem siedzisk. Trzeba zaznaczyć, że występują również wózki typu 3w1 oraz tzw. parasolki.
Wózki bliźniacze 3w1
Wózki bliźniacze wielofunkcyjne, które pozwalają wpinać do stelażu nie tylko gondolę, ale również siedzisko spacerowe oraz fotelik. Producenci proponują dwa systemy wpinania odpowiednich elementów. Tradycyjnie do ramy wózka lub za pomocą specjalnych adapterów, dopasowanych do konkretnego modelu wózka. Wózki dla bliźniaków 3w1 w większości przypadków to doskonały wybór, pozwalający na komfortowe użytkowanie sprzętu przez dłuższy czas.
Wózki bliźniacze tzw. parasolki
Wózki tego typu to niejako dwie oddzielne spacerówki, jednak połączone ze sobą. Posiadają oddzielne opcje regulacji budki czy oparcia. W praktyce, nie licząc większych rozmiarów, funkcjonują identycznie jak tradycyjne, pojedyncze parasolki.
Elementy istotne przy wyborze wózka dla bliźniaków
Wybierając odpowiedni wózek dla bliźniaków, należy zwrócić uwagę na pewne elementy, które mają wpływ na jego późniejsze użytkowanie. Co jest bardzo ważne w tych aspektach?
Waga wózka dla bliźniąt – wózki dla bliźniaków są zdecydowanie cięższe od tradycyjnych, co ma wpływ na komfort użytkowy. Potrzeba więcej siły do tego, aby wózek nie tylko pchać, ale również np. znosić po schodach. Należy zatem rozważnie podchodzić do tematu wagi wózka dla bliźniąt. Oczywiście nie może być zbyt lekki, gdyż może to grozić jego niestabilnością. Równocześnie zbyt duża waga takiego wózka, spowoduje dyskomfort podczas codziennych spacerów.
Wymiary wózka dla bliźniąt – wymiar wózków dla bliźniaków są przeróżne, co wynika z możliwości kupna wózka typu „jeden za drugim” lub „jeden obok drugiego”. Wózki „jeden z drugim” są dość długie, osiągają nawet 170 cm długości. Natomiast wózki „jeden obok drugiego” będą szerokie, niektóre z modeli osiągając szerokość niecałego metra. To powoduje, że należy brać pod uwagę wiele aspektów związanych z codziennym korzystaniem z wózka, choćby przejeżdżeniem nim przez najróżniejsze drzwi. Ważne, aby się mieścił, by operowanie nim nie było zbyt skomplikowane.
Siedzisko wózka dla bliźniaków – siedzisko musi być wygodne, dawać komfort dziecku w trakcie jazdy wózkiem. Do tego powinno być w odpowiednich wymiarach, nie krępując ruchów maluchów. Naturalnie dobre siedziska posiadają niezbędne zabezpieczenia pasami, co nie pozwoli dzieciom wypaść z wózka. Profesjonalnie przygotowane siedzisko powinno być regulowane, tak aby można było je obniżyć do pozycji leżącej.
Wózek dla bliźniaków i jego składanie – istotne w sytuacji, kiedy wózek ma zostać złożony i zapakowany do samochodu, lub też, gdy jest nieużytkowany i stoi w domu. Wózek po złożeniu powinien zajmować jak najmniej miejsca. Dlatego, jeżeli planujemy często jego przewożenie autem, to warto sprawdzić w praktyce, ile miejsca zajmie po złożeniu.
Kosz na zakupy – mało kto zwraca uwagę na ten element. Jednak koniecznie trzeba mieć na uwadze, aby wózek dla bliźniaków posiadał dość duży kosz na zakupy. Równocześnie powinien być w stabilny, pozwalający zapakować produkty o odpowiedniej wadze.
Jak sprawdzić jakość wózków dla bliźniaków?
Szukając najlepszych wózków dla bliźniaków, mimo dokładnego sprawdzenia licznych elementów związanych z konstrukcją czy użytkowaniem, konieczne okazuje się również dotarcie do najlepszych producentów. Posiadanie wiedzy choćby o nowościach rynkowych, nowoczesnych rozwiązaniach konstrukcyjnych, pozwoli nabyć zdecydowanie najlepszej jakości wózek dla bliźniąt. Zdecydowanie warto sprawdzić ranking wózków bliźniaczych, gdzie pojawiają się produkty zupełnie nowe, przetestowane przez specjalistów oraz rodziców. Dodatkowo można również interesować się i śledzić różnego rodzaju fora internetowe, profesjonalnie przygotowane portale i blogi związane z macierzyństwem i opieką nad dziećmi. Nadmiar wiedzy jeszcze nikomu nie zaszkodził.