Jaki najlepszy fotelik samochodowy dla dziecka? Ranking/testy

Foteliki samochodowe są koniecznie, kiedy chcemy wozić autem dziecko. Nie ma innej możliwości podróżowania z dzieckiem niż umiejscowienia go właśnie w foteliku. Fotelik samochodowy jest gwarantem bezpieczeństwa, a także sprawia, że podróż dziecka jest komfortowa. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób wybierać fotelik dla dziecka.

Jak wybieramy foteliki dziecięce? Jaki fotelik dla 5 latka, a jaki fotelik dla niemowlaka będzie najlepszą opcją? Co znajdziemy w przepisach dotyczących użytkowania fotelików samochodowych? Czy warto zwracać uwagę na to, kto jest producentem konkretnego fotelika dziecięcego?

Fotelik samochodowy przepisy – co należy wiedzieć

Przewożąc dziecko należy korzystać z fotelików samochodowych. Przewóz dziecka bez fotelika jest możliwy tylko w wyjątkowych sytuacjach. Co dokładnie mówią nam przepisy o stosowaniu fotelików dla dzieci?

Każde dziecko, które ma mniej niż 150 cm, musi być przewożone w foteliku samochodowym. Nie ma opcji, aby przewozić dziecko na kolanach. Możemy w wyjątkowych sytuacjach przewozić dziecko mające powyżej 135 cm bez fotelika, jednak musi znajdować się ono na tylnym siedzeniu i być zapięte pasem bezpieczeństwa. Mając trójkę dzieci, a tylko dwa foteliki w samochodzie, to możemy jedno dziecko usadzić na tylnym siedzeniu i zapiąć pasem. Warunek jest tutaj jeden, dziecko bez fotelika musi mieć ukończone 3 lata.

Foteliki samochodowe – normy oraz regulacje

Fotel dla dziecka do samochodu, powinien mieć odpowiednie oznaczenia, związane z normami i regulacjami. Dzięki nim wiadomo jak dobrać idealny fotelik pod wzrost lub wagę dziecka. Obecnie mamy do wyboru dwie normy: ECE R44/02, dotyczącą wagi dziecka oraz I-Size (R129), mówiącą o wzroście dziecka.

I-Size (R129) to regulacja, która wyznacza wzrost dziecka i dopasowanie go do konkretnych fotelików. Nie ma znaczenia, ile dziecko waży, ile ma lat, fotelik dobrany jest zawsze pod wzrost malucha.

ECE R44/04, czyli foteliki samochodowe podzielone z uwagi na wagę dziecka. Przyjmuje się podział na trzy grupy, mianowicie: fotelik niemowlęcy grupa 0+ (foteliki do 13 kg), maluch grupa 1 (foteliki od 9 kg do 18 kg), starszak grupa 2/3 (fotelik samochodowy od 15 kg do 36 kg).

Grupy fotelików samochodowych i ich cechy szczególne

Foteliki dziecięce, których podział jest związane z konkretnymi grupami dziećmi, mogą się od siebie różnić. Czym cechuje się fotelik dla noworodka, a co takiego ma fotelik dla 4 latka?

Fotelik dla niemowlaka, przygotowany z myślą o dzieciach w przedziale wagowym 0-13 kg. Typowy fotelik nosidełko, montowany tyłem do kierunku jazdy. Dzięki temu, iż posiada specjalny pałąk, można go szybko i bezpiecznie wyciągnąć z auta, zamontować do wózka, czy też komfortowo nosić w ręce.

Fotelik samochodowy od 9 do 18 kg. Jest przeznaczony dla dzieciaków w wieku 1-4 lat. Ten fotelik dziecięcy montuje się już w zgodzie z kierunkiem jazdy. Naturalnie istnieje możliwość, aby nadal montować go w przeciwnym kierunku niż jazda.

Foteliki dziecięce powyżej 18 kg. Cechą charakterystyczną takich fotelików jest fakt, że nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Brak wmontowanych pasów sprawia, że należy skorzystać z tych samochodowych, aby zabezpieczyć dziecko przed podróżą.

Najlepszy fotelik samochodowy. Jak wybrać dobrze?

Jak kupić idealny fotelik dla dziecka? Co należy dokładnie sprawdzić, na jakie elementy zwracamy uwagę przed wydaniem pieniędzy?

Fotelik Isofix, czyli sposób montowania w aucie. Fotelik z Isofix jest najlepszym wyborem, gdyż pozwala na szybkie, bezpieczne i stabilne zamontowanie. Isofix nie wymaga stosowania pasów samochodowych, wszystko opiera się na idealnym wykorzystaniem zatrzasków w uchwytach, które są już na wyposażeniu auta.

Opcje regulowania siedziska fotelika. Jeżeli chcemy funkcjonalny fotelik dla dziecka, musimy pamiętać o opcjach regulowania siedziska. W ilu pozycjach możemy ustawić fotelik? Czy np. w trakcie jazdy istnieje możliwość ustawienia w pozycji idealnej do spania dla malucha? Im więcej opcji regulowania, tym fotelik bezpieczniejszy i komfortowy.

System regulacji pasów. Dobrze, aby pasy były zaprojektowane w taki sposób, że wystarczą na długi czas. Jak doskonale wiadomo, dzieciaki bardzo szybko rosną i tym sposobem, należy mieć pewność, że będzie można regulować pasy wraz z ich rozwojem.

Foteliki zgodne z regulacjami i-Size lub ECE R44/04. Fotelik dla 4 latka, fotelik dla rocznego dziecka, bez znaczenia dla kogo dokładnie się wybiera. Trzeba mieć na uwadze, aby każdy fotelik dla dziecka, posiadał odpowiednie oznaczenia, związane z powyższymi normami, regulacjami.

Testy fotelików realizowane przez profesjonalistów. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić dany model fotelika samochodowego pod kątem testów uderzeniowych. Takie testy realizowane są np. przez ADAC, a dostęp do nich bezproblemowy.

Montaż fotelika w samochodzie. Najlepsze miejsce

Jeżeli to tylko możliwe, to należy zamontować fotelik dziecięcy na środku tylnego siedzenia auta. Kiedy taka opcja nie wchodzi w rachubę, to fotel instalujemy za siedzeniem pasażera. Dziecko jest cały czas pod kontrolą kierowcy, szybko można zareagować w najróżniejszych sytuacjach. Dodatkowo w trakcie postoju, nie ma problemów z wyciąganiem dziecka. Fotelik na przednim siedzeniu? Jest to możliwe, ale tylko w sytuacji, kiedy posiadamy fotelik dla dziecka w przedziale od 0 do 13 kg. Przed montażem w tym miejscu fotelika, koniecznie trzeba wyłączyć poduszkę powietrzną.

Najlepsze firmy odpowiadające za produkcję fotelików samochodów

Zawsze, kiedy wybiera się fotelik samochodowy, zwraca się uwagę na jego cenę. No cóż, na bezpieczeństwie dzieci nie ma sensu oszczędzać i dlatego dobrze jest wybierać foteliki sprawdzonych, renomowanych producentów. Fotelik Cybex, Maxi Cosi, Caretero czy Kiddy to ścisła czołówka i gwarancja najwyższych standardów bezpieczeństwa. Zanim dokładnie określimy, co chcemy kupić, warto sprawdzić ranking fotelików samochodowych. Przeczesać internet w poszukiwaniu opinii, recenzji konkretnych produktów.

Jeśli spodobał Ci się artykuł, podziel się ze znajomymi!

1 Comment

  1. http://koko 21 marca 2019 at 21:36

    u nas concord reverso plus do urodzenia? dlaczego nie ma go w rankingu?


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *